VI-B52-CU-S
Manufacturer
Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Category
Power Supplies - Board Mount
Family
DC DC Converters
  • To process your RFQ, please add VI-B52-CU-S with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of VI-B52-CU-S.
Quick Order
Specifications of VI-B52-CU-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W