VE-20N-MY-F1
Manufacturer
Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
DC DC Converters
  • To process your RFQ, please add VE-20N-MY-F1 with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of VE-20N-MY-F1.
Quick Order
Specifications of VE-20N-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W