TPS793285DBVR
Manufacturer
Description
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
  • To process your RFQ, please add TPS793285DBVR with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of TPS793285DBVR.
Quick Order
Specifications of TPS793285DBVR
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)285mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C