TLV2217-33PWR
Manufacturer
Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20TSSOP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
  • To process your RFQ, please add TLV2217-33PWR with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of TLV2217-33PWR.
Quick Order
Specifications of TLV2217-33PWR
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)