RN60E5623FRE6
Manufacturer
Description
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
  • To process your RFQ, please add RN60E5623FRE6 with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of RN60E5623FRE6.
Quick Order
Specifications of RN60E5623FRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)