RLR32C47R5FPB14
Manufacturer
Description
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
  • To process your RFQ, please add RLR32C47R5FPB14 with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of RLR32C47R5FPB14.
Quick Order
Specifications of RLR32C47R5FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)