RLR20C4640FRBSL
Manufacturer
Description
RES 464 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
  • To process your RFQ, please add RLR20C4640FRBSL with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of RLR20C4640FRBSL.
Quick Order
Specifications of RLR20C4640FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)