RLR07C42R2FSRSL
Manufacturer
Description
RES 42.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
  • To process your RFQ, please add RLR07C42R2FSRSL with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of RLR07C42R2FSRSL.
Quick Order
Specifications of RLR07C42R2FSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)