RLR05C3403FPBSL
Manufacturer
Description
RES 340K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
  • To process your RFQ, please add RLR05C3403FPBSL with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of RLR05C3403FPBSL.
Quick Order
Specifications of RLR05C3403FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)