REG710NA-2.5/250
Manufacturer
Description
IC REG SWITCHD CAP 2.5V SOT23
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
  • To process your RFQ, please add REG710NA-2.5/250 with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of REG710NA-2.5/250.
Quick Order
Specifications of REG710NA-2.5/250
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output30mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)