REG102GA-2.5
Manufacturer
Description
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT223-6
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
  • To process your RFQ, please add REG102GA-2.5 with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of REG102GA-2.5.
Quick Order
Specifications of REG102GA-2.5
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)340mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C