LP3985IM5-3.3/NOPB
Manufacturer
Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
  • To process your RFQ, please add LP3985IM5-3.3/NOPB with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of LP3985IM5-3.3/NOPB.
Quick Order
Specifications of LP3985IM5-3.3/NOPB
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C