LM2936Z-3.3/NOPB
Manufacturer
Description
IC REG LDO 3.3V 50MA TO92-3
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
  • To process your RFQ, please add LM2936Z-3.3/NOPB with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of LM2936Z-3.3/NOPB.
Quick Order
Specifications of LM2936Z-3.3/NOPB
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C