LM1086CS-2.5/NOPB
Manufacturer
Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
  • To process your RFQ, please add LM1086CS-2.5/NOPB with quantity into BOM.
  • Omoelec.com does NOT require any registration to request a quote of LM1086CS-2.5/NOPB.
Quick Order
Specifications of LM1086CS-2.5/NOPB
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 27V
Current - Limit (Min)1.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C